fbpx

таг: штити

На повидок вакцина против стрептокок А

0
Вакцина која штити од стрептокок од групата А е на повидок откако научниците направија чекор напред во разбирањето како телото се...

Д-р Кунгуловски: Трета доза треба да оримат само повозрасните и луѓе...

0
Вакцината против Ковид-19 го штити организмот од сериозно заболување или смртен исход, вели во разговор за Телма Горан Кунгуловски, нуклеарен микробилог. Смета...

Сахин: Бустер дозата помага да се прекине синџирот на инфекција

0
Бустер дозата одлично ги штити вакцинираните од заболување, но помага и да се прекинат идните синџири на инфекција, изјави првиот човек и основач на германската компанија Бионтек. ...

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

0
Вакцината штити од ковид и со неа е многу полесно да се функционира. Минатото лето немавме вакцина, а сега кога ја имаме, нема...

За празниците не претерувајте со алкохолот, погубен е за вашиот имунитет!

0
Имунолошкиот систем го штити вашето тело од инфекции, силни бактерии и вируси и спречува да се разболите, пишува Инсајдер. Како и мускулите,...