таг: Шолц

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц вечерва изјави дека е уверен оти Европската унија ќе може брзо да се договори за следниот претседател на Европската...

Шолц бара од Нетанјаху да се избегне дополнителна ескалација на Блискиот...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху побарал да се избегне дополнителна ескалација на Блискиот Исток, јави...

Шолц: Мирот во Украина е можен во секој момент, доколку Путин...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мирот во Украина е можен во секој момент доколку рускиот претседател Владимир Путин ја прекине својата,...

Шолц повика на итен прекин на огнот во Појасот Газа и...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на итен прекин на огнот во Појасот Газа по средбата со јорданскиот крал Абдула Втори во јужниот јордански...

Макрoн: Решени сме никогаш да не дозволиме Русија да победи и...

0
По неговиот состанок со германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот премиер Доналд Туск, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека трите земји остануваат „обединети...

Средба на Шолц, Туск и Макрон во Берлин за поддршка на...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон, по несогласувањата меѓу лидерите поради разликите во мислењата...

Олаф Шолц бил против Фон дер Лајен да стане шефица на...

0
Олаф Шолц ја блокираше Урсула фон дер Лајен да стане нов шеф на НАТО затоа што веруваше дека таа ќе биде премногу строга...

Шолц и Зеленски потпишаа безбедносен договор

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Берлин потпишаа договор за долгорочни безбедносни обврски. „Историски чекор. Германија ќе...

Десетици илјади Германци протестираат против екстремната десница

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц ги опиша бројните протести закажани против екстремно десничарскиот екстремизам како „моќен знак“ во корист на демократијата и германскиот Устав....

Шолц: Екстремно десничарските разговори за ремиграција потсетуваат на мрачната историја

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја понуди својата поддршка на демонстрантите кои излегоа на улиците низ земјата за да ја осудат екстремно десничарската...