fbpx

таг: Шкотска

Шкотска ја загуби битката пред Врховниот суд за нов референдум за...

0
Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на...

ФОТО+ВИДЕО: Пронајдена бурма која жена ја изгубила пред 50 години додека...

0
На Пеги Мексвен од Шкотска и е вратенa венчалната бурма која 50 години била сокриен во земја. Мексвен има 86 години, а...

По одржаните избори Шкотите најавуваат нов референдум, Ирците „следат внимателно“

0
Премиерката на Шкотска, Никола Старџен изјави дека ќе истрае во плановите за одржување нов референдум за независност...

Тинејџерите во Шкотска ќе можат дома да се тестираат за Ковид-19

0
На тинејџерите во Шкотска ќе им бидат достапни домашни тестови за Ковид-19, за да можат да се тестираат двапати неделно и да одат на училиште....

Старџен: Шкотска наскоро ќе се вратат во ЕУ

0
Шкотска наскоро ќе се врати во составот на Европската унија, изјави премиерката на Шкотска, Никола Старџен, во момент кога Велика Британија конечно...