fbpx

таг: ширење

СЗО: Омикрон и Делта создаваат „цунами од случаи“ на новозаразени

0
Истовременото ширење на сојот Делта и на сојот Омикрон на коронавирусот создава „цунами од случаи“, нагласи на прес-конференција денеска генералниот директор на Светската...

Пановски: Брзото ширење на омикрон ќе доведе до крај на...

0
Брзото ширење на омикрон ќе доведе до крај на пандемијата во рок од шест месеци, вели микробиологот д-р Никола Пановски во гостувањето на...

Д-р Мехмедовиќ: Најсигурна заштита против сојот омикрон е добар клеточен имунитет

0
Брзото ширење на сојот омикрон на коронавирусот и зголемениот број на реинфекции се загрижувачки, предупредуваат лекарите. Д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом...

Фаучи: Побрзо се шири, но омикрон е помалку опасен од делта-сојот

0
Иако има брзо ширење на омикрон, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта-сојот, изјави главниот советник на американскиот претседател за...

„Фејсбук“ и „Инстаграм“ дозволиле ширење лажни вести за Ковид-19

0
Ширење дезинформации за коронавирусот е овозможено на десетици профили на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, кои добиле приближно 370.000 следбеници во текот на изминатата година,...

Фејсбук и Инстаграм дозволиле ширење на лажни вести за Ковид-19

0
Ширење на дезинформации за коронавирусот е овозможено на десетици профили на Фејсбук и Инстаграм, кои добиле околу 370.000 следбеници во текот на изминатата...

Грција воведува дополнителни ограничувања поради пожарите

0
Поради брзото ширење на пожарите во Грција и силните ветрови кои дуваат на опожарените места, денеска беа воведени дополнителни ограничувања за граѓаните. ...

СЗО: Опасната индиска мутација на коронавирус ќе се прошири низ Европа

0
Светската здравствена организација предвидува ширење на индиската мутација на коронавирусот низ Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге....

Може да зарази и луѓе со јак имунитет: Опасната индиска мутација...

0
Светската здравствена организација предвидува ширење на индиската мутација на коронавирусот низ Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге....

Џонсон: Нема попуштање на мерките

0
Стапката на ширење на коронавирусот во Велика Британија се израмнува и може да започне да се намалува,...