таг: Шведскиот

Шведска ќе и даде на Украина дополнителни 6,5 милијарди евра воена...

0
Шведскиот премиер Улф Кристерсон соопшти дека неговата земја ќе и даде на Украина дополнителни 6,5 милијарди евра воена помош распоредена во текот на...

Скуг е новиот специјален претставник за човекови права на ЕУ

0
Шведскиот дипломат Олоф Скуг денеска е именуван за специјален претставник на ЕУ за човекови права. Тој ќе го замени Имон Гилмур, чиј...

Улф Кристерсон откако сите членки на Алијансата ја ратификуваа кандидатурата на...

0
Шведскиот премиер Улф Кристерсон оцени дека денеска е „историски ден“ за земјата, откако унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, со...

Адетокумбо и Форсберг, косопственици на фудбалскиот

0
Кошаркарот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо и шведскиот хокеар Филип Форсберг станаа косопственици на фудбалскиот...

Швеѓанецот Сванте Паабо ја доби Нобеловата награда за медицина за 2022...

0
Шведскиот палеогенетичар Сванте Паабо, кој го секвенционираше геномот на неандерталецот, ја доби Нобеловата награда за...

Жена убиена во напад со нож во Шведска

0
Во шведскиот град Визби на островот Готланд вчера во напад со нож е убиена жена,...

Ибрахимовиќ уште една година „росонер“

0
Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ уште една сезона ќе биде дел од италијанскиот фудбалски шампион Милан, пренесуваат...

Шведска ја игнорира заканата од Москва, одлучува да аплицира за членство...

0
Шведскиот медиум Svenska Dagbladet, повикувајќи се на свои извори, објави дека шведската премиерка Магдалена Андерсон...

Кулушевски сака да замине од Јувентус

0
Шведскиот фудбалски репрезнетативец со македонско потекло Дејан Кулушевски не е задоволен во Јувентус и побарал трансфер од раководството на клубот. Кулушевски...

Арсенал заинтересиран за шведскиот репрезентативец со македонско потекло

0
Премиерлигашот Арсенал го контактирал Јувентус за трансфер на шведскиот репрезентативец со македонско потекло Дејан Кулушевски (21), откако менаџерите на напаѓачот на Фиорентина, Душан...