fbpx

таг: Шведската

Шведската полиција деактивираше експлозивна направа во центарот на Стокхолм

0
Шведската полиција деактивираше експлозивна направа пронајдена во центарот на Стокхолм во неделата, каде се одржувал...

Финска и Шведска утре ќе разговараат со Ердоган за членството во...

0
Финскиот претседател Саули Нинисто и шведската премиерка Магдалена Андерсон утре ќе разговараат со турскиот претседател...

Интервју со лидер на терористичка организација

0
Шведската државна телевизија СВТ сними интервју со еден од водачите на терористичката организација ЈПГ/ПКК, Салих...

Шведска планира следната недела да поднесе барање за членство во НАТО

0
Шведската Влада планира следната недела да испрати барање за членство во НАТО, по соседна Финска,...

Грета Тунберг пишува книга за климатските промени

0
Шведската климатска активистка Грета Тунберг соопшти дека планира во октомври да објави обемна книга за климатските промени и оти собрала повеќе од сто...

Ја сметаат за најубавата актерка на светот која нема ниту една...

0
Шведската актерка Алисија Аманда Викандер (32), која е најубавата жена на светот според анкетите на  многу списанија, живее далеку од центарот на вниманието...

Шведска препорачува четврта доза вакцина за постарите лица

0
Шведската здравствена агенција денеска соопшти дека луѓето на возраст од 80 и повеќе години треба...

АББА се врати со нов албум по 40 години пауза

0
Шведската поп супергрупа АББА го направи долгоочекуваниот кам-бек на 5 ноември со нивниот нов албум „Voyage“, речиси...

Шведска ја одби „Модерна“ – Еве со што ќе ги вакцинираат...

0
Шведската Агенција за јавно здравје соопшти дека ја препорачува за аплицирање вакцината „Комирнати“ на „Фајзер/Бионтек“...

Доколку се зголеми притисокот врз здравствениот систем, Шведска ќе воведе построги...

0
Шведската Влада предупреди дека ќе воведе нови, построги ограничувања доколку луѓето одлучат да ги игнорираат постојните ограничувања во борбата против коронавирусот и се...