таг: шах

Робот-шахист му скршил прст на седумгодишен противник

0
Робот програмиран да игра шах, за време на Отвореното првенство во Москва, му скршил прст на момче противник, јавуваат руски медиуми. ...

Европско првенство во шах: Реми и пораз за македонските селекции

0
Во претпоследното, осмо коло на Европското првенство во шах, македонската машка селекција ремизираше 2-2 против Белгија, додека шахистките претрпеа убедлив пораз од Хрватска...