таг: членка

Палестинците го обновуваат барањето за полноправно членство во ОН

0
Палестинската управа повторно побара да стане полноправна членка на Обединетите нации, се вели во писмото од вчера упатено до генералниот секретар на ОН,...

Столтенберг: Знамето на Шведска во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето...

0
Знамето на Шведска, која од денеска стана полноправна членка на НАТО, во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на Алијансата во Брисел. Ова...

Агелер им се заблагодари на граѓаните и институциите на земјава што...

0
Северна Македонија ги потврди своите вредности како лојална земја членка на Алијансата. Таа е четвртата земја која по број на жители и помогна...

Желјазков: Вметнувањето на Бугарите во Уставот на С Македонија не е...

0
Бугарија верува дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка на Европската Унија врз основа на сопствен придонес, вели претседателот на бугарскиот...

Столтенберг: Време е Шведска да влезе во НАТО, таа направи сè...

0
Време е Шведска да стане членка на НАТО, бидејќи направи сè што е потребно Турција...

Премиерката на Финска: Не сакаме ниту нуклеарно оружје, ниту НАТО бази

0
Ако стане членка на НАТО, Финска не сака да распореди нуклеарно оружје или да постави воени бази на својата територија, соопшти...

Манекенка на првиот состанок бара мажот да направи тест за интелигенција

0
Моделот и членка на Менса, Кендис Клос од Њујорк изјави дека нејзиниот избраник мора да има натпросечна интелигенција – за да бидат заедно....

Членка на „Пуси рајот“ побегна од Русија

0
Марија Аљохина, истакната членка на рускиот женски бунтовнички панк-рок бенд „Пуси рајот“, побегна од земјата и покрај тоа што била под полициски надзор,...

Литванија прогласува вонредна состојба и ќе побара активирање на членот 4...

0
Властите во Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, денеска соопштија дека ќе воведат вонредна...

Путин се закани: „Доколку Украина стане членка на НАТО и се...

0
Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија...