fbpx

таг: Чешкиот

Чешки милијардер купи 27 проценти од акциите на Вест Хем

0
Чешкиот милијардер Даниел Кретински купи 27 отсто од акциите на англискиот прволигаш Вест Хем. Компанијата „Холдинг 1890“, чиј сопственик е Кретински, стана...

Бабиш ги оцени „Пандорините документи“ како заговор против него

0
Чешкиот премиер Андреј Бабиш го означи новиот истражувачки проект на 600 новинари од целиот свет,...

На Земан му се допаѓа планот на Орбан за реформа во...

0
Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека му се допаѓа планот на унгарскиот премиер Виктор Орбан за реформа во ЕУ, претставен во платена реклама,...

Шик: Одлично чувство! Никој не очекуваше да стигнеме до четвртфиналето

0
Чешкиот напаѓач Патрик Шик блескаше по триумфот над Холандија и пласманот во четвртфиналето на Европското првенство. Чесите славеа над фаворизираниот ривал...

Дипломатската војна продолжува: Чешка протера 18 руски дипломати

0
Чешкиот министер за надворешни работи Јан Гамачек изјави дека неговата земја протерува 18 руски дипломати, објавија медиумите....

Сменет чешкиот министер за здравство Јан Блатни

0
Чешкиот министер за здравство, Јан Блатни, ја напушта владата на барање на претседателот Милош Земан, бидејќи категорично одбивал да се користат вакцини, особено...