fbpx

таг: Чешка

ЕУ го одложува текстот за визната либерализација поради ситуацијата во северно...

0
Чешка, која во моментов претседава со Европската унија (ЕУ), одлучи да го одложи усвојувањето на...

Чешка ги затвора границите за руските туристи

0
Чешка од денеска им забранува влез во земјата на руски државјани со важечка шенген виза...

Чешка е за свикување итен самит на ЕУ поради цените на...

0
Чешка, која претседава со Европската унија размислува за свикување итен самит за енергија поради неконтролирани...

Чешка ја укина вонредната состојба поради корона вирусот

0
Чешка ја прекина вонредната состојба поради корона вирусот. Најновите мерки за коронавирусот, како што е...

Рекорден број на заразени од ковид во Чешка

0
Во Чешка е регистриран највисокиот дневен биланс на заразени од ковид-19 од почетокот на пандемијата....

Најмалку тројца загинати и околу 200 повредени во силното невреме на...

0
Јужноморавскиот регион во Чешка, особено регионите Брецлав и Ходонин, во четвртокот вечерта беа погодени од многу силно...

Четврти чешки министер за здравство по ред поднесува оставка

0
Четвртиот министер за здравство во Чешка во последната година од почетокот на пандемијата на вирусот корона, денеска...

Зошто од коронавирус се умира најмногу на Балканoт и во Централна...

0
Од Чешка, преку Словенија, БиХ, Црна Гора, Македонија до Бугарија…таму е највисока смртноста од Ковид-19 по глава на жител. Причина е што малку...

Прага ѝ даде рок на Москва да ги врати протераните дипломати

0
Чешка ѝ даде рок на Русија до денеска напладне да дозволи враќање на 20 чешки дипломати, кои...

Москва доби рок до пладне да ја повлече одлуката за протерување...

0
Чешка може да протера околу 60 членови на руската Амбасада во Прага доколку Русија до пладне не ја повлече одлуката за протерување на...