fbpx

таг: Чешката

Чешка повторно воведe гранични проверки поради новиот мигрантски бран

0
Чешката влада одлучи повторно да ги воведе граничните контроли со Словачка поради новиот...

Чешка го презеде ротирачкото претседателство со ЕУ

0
Чешката Република на 1 јули го презеде ротирачкото претседателство со Советот на Европската...

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022...

0
Чешката тенисерка Каролина Мухова нема да учествува на Австралија Опен 2022.Годинава Мухова во Мелбурн стигна до полуфиналето. Таа ја заврши сезоната 2021...

Чешката влада поднесе оставка

0
Чешката влада денеска се согласи да поднесе оставка, изјави премиерот Андреј Бабиш, ветувајќи дека неговата...

ГАЛЕРИЈА: Разголена чешка новинарка го освои Еуро 2020

0
Чешката новинарка Шарка Пекова за многумина го освои Еуро 2020 и тоа само што се појави на дербито во „групата на смртта“ помеѓу...

Чешката влада сака да ги ублажи мерките, лекарите остро се спротиставуваат...

0
Шефот на чешката лекарска комора, Милан Кубек, остро се спротивстави на плановите на Владата за ублажување на одредени мерки, воведени со цел да...

Чешка ја продолжи мерката за затворање на државата, рекорден број новозаразени

0
Чешката Влада ги продолжи мерките за затворање на државата до 22 јануари, откако во изминатите 24 часа е регистриран рекорден број новозаразени, втор...

Чешка размислува за воведување највисок степен на епидемиолошка закана

0
Чешката Влада утре ќе разгледува преминување на највисоко ниво на опасност од епидемијата, што би овозможило воведување ограничувања на движењето и затворање...