таг: Чешката

Штајнмаер: Западен Балкан не смее да остане „сива зона за руско...

0
Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, претседателот на Чешката Република Петр Павел...

Штајнмаер: Западен Балкан не смее да остане „сива зона за руско...

0
Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, претседателот на Чешката Република Петр Павел и чешкиот премиер Петр Фијала на денешната конференција во Прага по повод...

Чешкиот претседател Павел: Русија и нуди на Украина диктати, а не...

0
Претседателот на Чешката Република, Петр Павел оцени дека во моментов не е возможно да се преговара за мир во Украина бидејќи Русија се...

Лудва: Не постои компромис помеѓу вистината и лагата и треба да...

0
Чешката Република им се придружи на 14 други земји во потпишувањето на Договорот за формирање нова коалиција која ќе се фокусира на интегрираните...

Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на...

0
Литванија ќе влезе во чешката иницијатива за набавка на артилериска муниција за Украина, која е нападната од Русија повеќе од две години. ...

Лудва: Две години се долго време, време на маки и болка,...

0
Чешката Република им се придружи на 14 други земји во потпишувањето на Договорот за формирање нова коалиција која ќе се фокусира на интегрираните...

Чешката ОДС не ја сака партијата на Орбан во свое друштво:...

0
За чешката конзервативна Граѓанска демократска партија (ОДС) е неприфатлива идејата за приклучување на партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан кон групата Европски...

Петра Квитова го освои Мастерсот во Мајами

0
Чешката тенисерка Петра Квитова го освои Мастерсот во Мајами, откако во финалето ја совлада Елена Рибакина. Во моментов 12. на ВТА листата до...

Чешка повторно воведe гранични проверки поради новиот мигрантски бран

0
Чешката влада одлучи повторно да ги воведе граничните контроли со Словачка поради новиот...

Чешка го презеде ротирачкото претседателство со ЕУ

0
Чешката Република на 1 јули го презеде ротирачкото претседателство со Советот на Европската...