таг: четириесет

Tрет случај на конго-кримска хеморагична треска, заболен 42-годишен Велешанец

0
Четириесет и двегодишен велешанец е позитивен на конго кримската хеморагична треска, потврди Институтот за јавно здравје. Пациентот во моментот е хоспитализиран на Клиниката...

Во бродолом во близина на Италија загинаа 41 мигрант

0
Вкупно четириесет и еден мигрант загинаа во бродска несреќа кај италијанскиот остров Лампедуза,...

(ВИДЕО) Ова е најголемиот луксузен едреник во светот, познато кога ќе...

0
Сто и четириесет години по дебито на своите први луксузни возови, компанијата „Ориент Експрес“ го лансира својот прв брод за крстарење инспириран од...

Како настанале Јулијанскиот и Грегоријанскиот календар и каде – засекогаш од...

0
Четириесет и шестата година пред нашата ера била најдолгата во историјата и траела 445 дена. Advertisements ...

Скоро пола Киев нема вода по последните руски напади

0
Четириесет отсто од жителите на Киев останаа без вода, соопшти вечерва градоначалникот на главниот град...

Пристигнаа 40 илјади вакцини против сезонски грип, имунизацијата почнува следната недела

0
Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со...

Најмалку 41 мигрант се удавија во близина на брегот на Тунис

0
Четириесет и еден мигрант го загуби животот во потонување на брод крај брегот на Тунис, соопшти синоќа ООН. Три лица се спасени. ...

До крајот на месецот 40 отсто од Србите ќе бидат вакцинирани

0
Четириесет отсто од населението во Србија ќе биде вакцинирано до крајот на април. До понеделник ќе пристигнат повеќе од 660 000 вакцини,...

Во САД се зголемуваат намерите за вакцинација против ковид-19, Французите се...

0
Само четириесет отсто од Французите сакаат да се вакцинираат против ковид-19, покажува истражувањето објавено денес, а кое има најниска стапка за...