таг: цел

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

0
Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да ги подобри односите со Пекинг, соопшти денеска државниот секретар на Ватикан, кардинал...

ЕК покрена постапка против „Фејсбук“ и „Инстаграм“ за сомнеж за неспречување...

0
Европската комисија отвори формална постапка со цел да процени дали социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“, кои се во сопственост на „Мета“, го прекршиле...

Шаленберг: Австриската влада си постави цел да стане 100 отсто независна...

0
Австриската влада си постави за цел целосно да го суспендира купувањето на руски гас до 2027 година, соопшти денеска министерот за надворешни работи...

Во Грција и попладне ќе има операции во државните болници, но...

0
Со цел да се намали времето на чекање на пациентите за хируршки интервенции, Грција воведе попладневни операции во државните болници кои ќе бидат...

Липавски: 25 години – Чешка во НАТО, за жал, денес во...

0
„Наша заедничка цел е, со текот на времето, да го направиме за истокот на Европа она што НАТО веќе помогна да...

Израелски ракетен напад во околината на Дамаск, три лица загинаа

0
Околината на сирискиот главен град Дамаск денеска беше цел на израелски воздушни напади во кои загинаа најмалку три лица, објави Сириската опсерваторија за...

Украинскиот град Харкив се подготвува да го отвори своето прво подземно...

0
Градот Харков во Источна Украина, кој редовно е цел на руските напади, во март ќе го отвори своето прво подземно училиште, јави ДПА....

Жестоки борби во Кан Јунис – новиот епицентар на војната во...

0
Појасот Газа и денеска е цел на силни израелски воздушни напади, кои се случуваат во време на закани од палестинското исламистичко...

Лекарската комора и здруженијата на пациенти потпишаа Меморандум за соработка, приоритет...

0
Со цел унапредување на заедничката соработка во насока на создавање на подобри услови за лекување на пациентите и работа на лекарите Лекарската комора...

Израел нападна цел во Сирија како одговор на напад со дрон...

0
Израелската војска соопшти дека нападнала цел во Сирија како одговор на напад со...