таг: цар

Два лава од Украина сместени во Белгија

0
 Лавовите близнаци Цар и Џамил, родени во јануари 2021 година, требаше да бидат преместени во Белгија во мај, откако украинските власти ги конфискуваа...

На денешен ден – 22 мај

0
337.- Починал римскиот цар Константин Први Велики, првиот римски цар кој дозволил слободно исповедање на христијанството. Тој е основачот на Константинопол (Цариград), новата престолнина...

На денешен ден – 30 април

0
311.- Римскиот цар Константин Први Велики со Миланскиот едикт го признал христијанството во Римското царство. 1563.- Кралот Шарл Деветти ги протерал...

На денешен ден – 4 април

0
188.- Роден е римскиот цар Марко Аурелиј Север Антонин Август Каракала, еден од најпознатите тирани во римската историја. Со татко му Септимиј Север...