таг: хунта

Хунтата во Мјанмар бомбардираше град на границата со Тајланд

0
Воената хунта на Мјанмар жестоко одговори на заземањето на важниот трговски град Мјавади од страна на бунтовниците. Според локалните медиумите и вооруженото...

Нобеловката Аунг Сан Су Чи осудена на четири години затвор

0
Судот под контрола на воената хунта во Мјанмар денеска ја осуди поранешната лидерка Аунг Сан...