таг: Хрватската

ЕК алармира – чипс од Србија содржи канцерогена супстанца

0
На хрватската граница е откриено високо ниво на канцероген акриламид во...

Лука Модриќ, останува уште една сезона на “Бернабеу”

0
Капитенот на хрватската репрезентација, Лука Модриќ, ќе го добие долгоочекуваното продолжување на договорот со „кралевите“....

Поднесени обвиненија против четворица поранешни хрватски министри во кабинетот на Пленковиќ

0
Хрватската Канцеларија за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) денеска поднесе обвинителен акт против четворица поранешни министри во кабинетот на Андреј...

Почна грејната сезона – ова се совети од пожарникарите како да...

0
Здружението на Хрватската противпожарна единица (ХВЗ) пред почетокот на грејната сезона издаде совети за граѓаните како да ја намалат можноста за пожар во...

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради...

0
Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии членови, меѓу кои еден Македонец и еден Србин, се обвинети...

Русија протера петмина хрватски дипломати, а на хрватскиот амбасадор му беше...

0
Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот...

ХНБ издаде златник од пет куни со цена од 8.300 куни

0
Хрватската народна банка во понеделник ќе издаде нов пригоден златник „Пет куни“ како дел од серијата „Златни куни“ со мотив монета во тираж...

Хрвоје Хорват останува селектор на Хрватска

0
Хрватската ракометна федерација одлучи да не прави промени по неуспешниот настап на Европското првенство за ракометари, Хрвоје Хорват ќе продолжи да ја...

Хрватска има нов селектор на кошаркарската репрезентација

0
Хрватската кошаркарска федерација го назначи денеска Дамир Мулаомеровиќ за нов селектор на националниот тим, на местото на Вељко Мршиќ со кого изминатиот викенд...

Пример од кој сите можеме да научиме како да се грижиме...

0
Хрватската планинска спасувачка служба соопшти дека утрово е завршена една од најтешките спасувачки операции кои ги организирала и дека е спасен повреден планинар...