таг: Хаг

ИЦЈ одби да и нареди на Германија да ја стопира воената...

0
Меѓународниот суд на правдата во Хаг (ИЦЈ) денеска го отфрли барањето на Никарагва да и наложи на Германија да ја прекине воената и...

Никарагва бара Германија да ја стопира поддршката за Израел

0
Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП) денеска почна дебата за тврдењето на Никарагва дека Германија му помага на Израел да изврши...

Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд, за Русија тоа е...

0
Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, објавија службени извори, што е одлука која Русија ја смета за непријателска. ...

Кибер напад врз Меѓународниот кривичен суд во Хаг

0
Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг беше жртва на кибер напад минатата недела,...

Судот во Хаг му одобри на Тачи да го посети семејството

0
Специјалниот суд во Хаг му одобри на поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи,...

Тачи и Весели остануваат во притвор во Хаг

0
Специјалниот суд во Хаг донел одлука за продолжување на притворот за поранешниот косовски претседател, Хашим...

Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

0
Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој првостепено е...