таг: Француската

Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

0
Француската полиција уби вооружен маж кој се обидел да запали синагога во градот Руан. – Националната полиција во Руан рано утринава неутрализираше...

Француската Влада го претстави нацрт-законот за асистирана смрт

0
Француската Влада го претстави нацрт-законот за асистирана смрт, кој ќе им овозможи на пациентите со терминална болест да одлучат да стават крај на...

Франсоа Оланд и препорача на француската Влада да не одржува никакви...

0
Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд денеска препорача француската Влада да нема „никакви контакти“ со Русија откако Москва го искористи во свои пропагандни цели...

Нема терористички закани насочени кон ОИ 2024, тврдат француските власти

0
Француската министерка за спорт Амели Удеа-Кастера денеска изјави дека нема „терористичка закана“ насочена кон летната Олимпијада во Париз, додавајќи оти церемонијата на отворањето...

Атал: Франција го покрена степенот на тревога од тероризам на највисоко...

0
Француската влада го покрена нивото на тревога од тероризам на највисоко ниво по пукањето во Москва, изјави синоќа премиерот Габриел Атал по состанокот...

Европските земјоделци ги засилуваат протестите поради зголемените трошоци

0
Француската влада денеска испратила оклопни возила за да го заштити пазарот за храна на големо во Париз, во знак на ескалација на тензиите,...

Француската премиерка Елизабет Борн поднесе оставка по помалку од две години...

0
Француската премиерка Елизабет Борн денеска поднесе оставка, што ја прифати претседателот Емануел Макрон, кој и се заблагодари за нејзината „примерна“ работа во „службата...

Најскапата куќа во светот-ја користел и кралот

0
Вилата „Les Cèdres“ на француската ривиера е една од најскапите куќи во светот. Ринат Ахметов, милијардер од Украина, стана почесен сопственик на импозантна...

АФП ја тужи платформата „Х“ на Илон Маск

0
реклама Француската новинска Агенција Франс прес (АФП) вчера објави дека во Париз поднеле тужба...

Француската влада го „преживеа“ гласањето недоверба во парламентот

0
Француската влада денеска со мало мнозинство го „преживеа“ гласањето недоверба во собранието. ...