таг: филмски

Обновено снимањето на филмот „’Рѓа“ на чиј сет Алек Болдвин ja...

0
Во Јелоустонски филмски ранч во Монтана неделава се обновува снимањето на филмот „Р’ѓа“, соопшти претставник на Rust Movie Production, јави Си-ен-ен. Advertisements...

Соопштени номинираните за наградата Оскар

0
Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм...

Холивуд ѝ се извини на Домородната Американка која беше понижена на...

0
Академијата за филмски уметности и науки, којашто ги доделува „Оскарите“, ѝ се извини на Домородната Американка која беше исвиркана и исмејувана пред речиси...

„Експресен воз“ со Бред Пит и Сандра Булок пристига во киносалите

0
Најновиот филмски хит „Експрен воз“ (Bullet Train) ја имаше својата светска премиера во Париз минатиот месец, а во кината низ Европа треба да...

Вкупно дваесет и четири филмови во трка за „Златна палма“ на...

0
На 74-от Меѓународен филмски фестивал во Кан оваа година, дваесет и четири филмови ќе се натпреваруваат за Златната палма, вклучувајќи ги и...

Харисон Форд и Бред Пит меѓу водителите на доделувањето на Оскарите

0
Американската академија на филмски науки и уметности го соопшти денес списокот на актери и познати личности кои ќе бидат водители на 93-та...

Васил по смртта на Зафир Хаџиманов: Дали сè уште ќе ширите...

0
Зафир Хаџиманов, пејач, филмски актер и композитор, почина минатата недела како резултат на коронавирусот на 77-годишна возраст, а неговиот син Васил Хаџиманов...

Објавени номинациите за Оскар: Од регионот е номиниран босанскиот филм за...

0
Овогодинешното доделување на најпрестижните филмски награди „Оскари“ ќе биде поразлично од претходните години, но сепак ќе се одржи. Веќе се...

Убава и храбра: Гал Гадот, несудената светска убавица која две години...

0
Ѕвездата на новиот филмски хит „Супержена 1984“ е поранешна мис и инструкторка по боречки вештини, а за успехот вели дека најмногу му...

Почина големиот хрватски актер Перо Квргиќ

0
Легендарниот театарски, филмски и телевизиски актер Перо Квргиќ почина на 94 години, само неколку недели по Мустафа Надаревиќ. Последните години од животот ги...