fbpx

таг: федерација

Финалните натпревари на Купот во Националната Арена

0
Управниот Одбор на Фудбалската Федерација на Македонија, донесе и одлука околу финалните натпревари во Купот на Македонија,...

ЕУ подготви нов пакет санкции против Русија

0
ЕУ подготвува четврти пакет санкции против Руската Федерација, по 17-дневната окупација на Украина. Претседателката на...

ФИФА забрани меѓународни фудбалски натпревари во Русија

0
Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука дека на територијата на Русија нема да има меѓународни фудбалски натпревари,...

Донарума прогласен за најдобар голман за 2021 година

0
Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика го прогласи Џанлуиџи Донарума за најдобар голман за 2021 година....

Финалниот натпревар од купот „Благоја Георгиевски-Буштур“ повторно на Кале

0
И во оваа натпреварувачка сезона 2021/2022, Македонската кошаркарска федерација ќе биде организатор на финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“. Натпреварите, во машка...

Хрвоје Хорват останува селектор на Хрватска

0
Хрватската ракометна федерација одлучи да не прави промени по неуспешниот настап на Европското првенство за ракометари, Хрвоје Хорват ќе продолжи да ја...

Инфантино и понатаму е за СП на две години

0
Светската фудбалска федерација (ФИФА) на чело со претсетдателот Џани Инфантино се обидува да ја истурка идејата за промена кога се во прашање мундијалите,...

ФФМ го закажа редовното годишно собрание за 12.март

0
Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија(ФФМ) на денешниот состанок го дефинира датумот на кој ќе се одржи редовното годишно собрание. Истиот ќе...

Хрватска има нов селектор на кошаркарската репрезентација

0
Хрватската кошаркарска федерација го назначи денеска Дамир Мулаомеровиќ за нов селектор на националниот тим, на местото на Вељко Мршиќ со кого изминатиот викенд...

Светското првенство во ватерполо одложено поради коронавирусот

0
Меѓународната пливачка федерација (ФИНА) донесе неизбежна одлука и го одложи Светското првенство во ватерполо. Патувањата се голем проблем за спортистите во овој...