таг: фармацевтска

Модерна: Вакцините против рак и срцеви заболувања ќе бидат готови до...

0
Водечката американска фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека е уверена оти вакцините против рак, кардиоваскуларни и автоимуни болести, како и други состојби ќе бидат...

„Фајзер“ призна дека произвела варијанти на коронавирусот за да го тестира...

0
Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ призна дека произвела варијанти на коронавирусот отпорни на третман за да го тестира својот антивирусен лек. Во соопштението...

Британската Влада и „БиоНТек” потпишаа договор за развој на нови терапии...

0
Британската Влада и германската фармацевтска компанија „БиоНТек” ќе склучат договор, со што ќе го забрза истражувањето на полето на нови терапии против...

Основачите на „Бионтек“ најавија развој на вакцина против рак до 2030...

0
Kоосновачите на германската фармацевтска компанија „Бионтек“, Угур Шахин и Озлем Тиречи, најавија дека до 2030 година би можело да се развијат вакцините против...

Модерна тестира вакцина против омикрон

0
Американската фармацевтска компанија Модерна соопшти дека во САД почна втората фаза од тестирање вакцина, што ја вклучува нивната против Ковид-19, но и потенцијална...

Фајзер очекува 32 милијарди долари приход од вакцини и 22 милијарди...

0
Американската фармацевтска компанија Фајзер деновиве ја зголеми прогнозата за приходите од продажбата на вакцината против Ковид за цела 2022 година на околу 32...

Модерна најавува комбинирана вакцина против корона и грип

0
Првиот човек на американската фармацевтска компанија Модерна, Стефан Бансел изјави дека најрано до есента 2023 година во некои земји би можело да се...

„Фајзер“ прави вакцина против Омикрон

0
Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за...

Таблетата на Фајзер против Ковид-19 ефикасна 89 проценти

0
Американската фармацевтска компанија Фајзер денеска објави дека нејзината антивирусна таблета против Ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и...

Мерк побара дозвола од за првата таблета против ковид 19

0
Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид...