fbpx

таг: употреба

Денеска е Светски ден на мирот

0
45.п.н.е.- Воведен бил во употреба новиот календар, наречен „јулијански“, со кој римскиот државник Гај Јулиј Цезар, според советите на грчките астрономи го реформирал...

Израел одобри четврта доза вакцина за некои категории граѓани

0
Израел денеска одобри употреба на четврта доза на вакцината против ковид-19 за жителите на домовите...

Безбедна е истовремена употреба на вакцини против грип и Ковид-19, тврди...

0
Истовремената употреба на вакцини против грип и коронав ирус е безбедна, покажале истражувањата за кои во седиштето на СЗО во Женева зборуваше Силви...

Научниците прават вакцина во прав: Еве зошто оваа технологија е од...

0
Иако беа развиени и во употреба првите вакцини против коронавирусот, тоа не значи дека научниците од целиот свет се откажале од нивниот понатамошен...

Францускиот парламент ја усвои проширената употреба на санитарната пропусница

0
Францускиот парламент ја усвои продолжената употреба на санитарната пропусница доцна синоќа по викендот за време на кој...

Италија одобри терапија против Ковид со антитела

0
Италија ја одобри привремената употреба на терапија со антитела, дело на британската компанија „Глаксо Смит Клајн“ и...

Одобрено е да се вакцинираат деца од 12 до 15 години...

0
Европската комисија денеска одобри употреба на вакцина на Фајзер/БиоНТек кај деца на возраст од 12 до 15 години, изјави комесарот за здравство на...

Сијарто ги откри најголеми глобални проблеми

0
Илегалните миграции и зголемената употреба на дрога се два сериозни глобални предизвика кои се поврзани со организираниот криминал, а мерките на Европската унија...

Предадена во употреба модуларната Ковид болница во Гостивар

0
Во Гостивар е предадена е во употреба модуларната ковид болница, една од шеснаесетте кои се поставуваат во земјава. Таа е со капацитет од...

Со ковид-калкулаторот може да се пресмета ковид-возраста и ризикот при заболување...

0
Во јавна употреба е пуштен ковид-калкулатор со цел да се даде одговор на прашањата кои работни места се со висок, а кои со...