таг: Универзитетот

Харвард ја препорачува оваа диета

0
Истражувачи од Универзитетот Харвард посочуваат четири шеми на здрава исхрана коишто можат да помогнат во намалување на ризикот од прерана смрт до 20...

Како си ги претвораме децата во материјалисти ?

0
Истражувањето од Универзитетот во Мисури и Универзитетот во Илиноис, Чикаго открива дека родителите кои користат материјални средства како дел од нивните родителски техники...

Научници тврдат дека ги откриле тајните состојки на животот

0
Истражувачи од Универзитетот „Пурду“ во САД тврдат дека ја откриле хемијата што стои зад потеклото на животот на Земјата во неколку капки вода....

Како си ги претвораме децата во материјалисти?

0
Истражувањето од Универзитетот во Мисури и Универзитетот во Илиноис, Чикаго открива дека родителите кои користат материјални средства како дел од нивните родителски техники...

Бомба експлодирала на приватен универзитет во Бостон, зградата е евакуирана

0
Експлозивна направа била активирана во вторникот вечерта на Универзитетот Нортистерн во Бостон, при што е...

Откриен ген што го намалува ризикот од смрт од коронавирус за...

0
Истражување на научниците од Универзитетот во Дуизбург-Есен (UDE) во западна Германија покажаа дека одреден ген го намалува ризикот од смрт од коронавирус за...

Намалена желба за секс и губење на косата: Новооткриени симптоми на...

0
Истражувачки тим од Универзитетот во Бирмингем откри и објави дека опаѓањето на косата и намалениот сексуален нагон се два нови симптоми на долгорочен...

Губење на косата и намален сексуален нагон меѓу новооткриените симптоми на...

0
Истражувачки тим од Универзитетот во Бирмингем откри и објави дека опаѓањето на косата и намалениот сексуален нагон се два нови симптоми на долгорочен...

Редовните тренинзи не може да ја надоместат лошата исхрана

0
Истражувачи од Универзитетот на Сиднеј, Австралија, откриваат дека луѓето кои вежбаат редовно, но се хранат лошо, се изложени на иста опасност од срцеви...

Претставена риба-робот – отстранува и уништува пластичен отпад

0
Тим научници од Универзитетот Сечуан во југозападна Кина развиле риби-роботи долги 1,3 сантиметри кои веќе успешно ја отстрануваат микропластиката во плитките води. ...