таг: Украинската

Кулеба ги повика членките на НАТО да и обезбедат на Украина...

0
Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска ги повика членките на НАТО да и обезбедат на неговата земја повеќе системи „Патриот“, пренесува новинската...

Сирскиј: Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја,...

0
Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја, ниту во позадината, ниту на фронтот,  изјави Олександр Сирскиј, врховен командант на вооружените...

Рускиот терор не го скрши духот на Украиците, слават клучна победа...

0
Украинската фудбалска репрезентација се квалификуваше за Европското првенство со победата над Иланд, редок момент на радост за земјата која повеќе од две години...

Украинските сили собориле 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од...

0
Украинската воздушна одбрана собори 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од Русија врз нејзина територија синоќа, соопшти Военото воздухопловство на Украина, пренесува...

Дамбраускиене: Украина мора да си го одбере правото за својата иднина

0
Литванија и Исланд го презедоа водството во формирањето на Украинската коалиција за деминирање, привлекувајќи учество од 21 земја. Како дел од оваа коалиција,...

Шмихал: Украинската влада ќе формира тим за преговори за влез во...

0
Украинската влада веќе во првата половина од оваа година ќе формира тим за преговори за влез во Европската унија, најави премиерот на таа...

„Украинска Правда“: Беспилотни летала на разузнавачката служба уништија руски десантен брод

0
Беспилотни летала на Украинската воена разузнавачка служба го погодија големиот руски десантен брод „Цезар Куников“ во Црното Море, соопштија разузнавачки извори за „Украинска...

Украинските сили онеспособија третина од бродовите на руската Црноморска флота

0
Украинската воена разузнавачка агенција минатиот викенд објави снимка на која се гледа како украински  беспилотни пловила уништуваат руски воен брод во Црното Море...

Амбасадорката Дир: Ѝ благодариме на Северна Македонија за приклучувањето во Меѓународната...

0
Украинската амбасадорка Лариса Дир денеска на социјалните мрежи изрази благодарност до Република Северна Македонија за приклучувањето во Меѓународната коалиција на земји за враќање...

Влијанието на зголемениот број украински напади со дронови на руска територија,...

0
Командантот на украинската морнарица, Олекси Неижпапа, неодамна, како што објави ЦИВИЛ МЕДИА,  изјави дека состојбата на бојното поле ќе беше многу поинаква...