таг: Украинка

(ВИДЕО) Едноминутен молк, интонирање на украинската химна и силни изјави на...

0
Здружението на Украинците во С. Македонија „Лесја Украинка“ одржа протестен марш по повод двегодишнината од почетокот на целосната руска воена агресија против Украина....

Утре, во 10 часот: Мирен протестен марш по повод двегодишнината од...

0
Здружението на Украинците во С. Македонија „Лесја Украинка“ ќе одржи мирен протестен марш по повод двегодишнината од почетокот на целосната руска воена агресија...

В сабота во Скопје протестен марш на Здружение на Украинците во...

0
Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со почеток од 10 часот ќе одржи мирен марш по повод двегодишнината...

Активистите од „Лесја Украинка“ одржаа свечен марш во Скопје за Денот...

0
Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ по повод Денот на Соборноста на Украина денеска во центарот на Скопје, и покрај студеното и снежно време, одржа...

Љубовта на Русин и Украинка, се запознале пред војната и се...

0
 Русин и Украинка стапиле во врска само две седмици пред да почне војната… Потоа решиле да го напуштат Киев и да го почнат...

Протестен марш против војната во Украина

0
Здружението на Украинците во земјава „Лесја Украинка“ денеска ќе организира протестен марш против „војната и...

Се роди бебе во киевското метро

0
Во киевското метро на свет дојде малата Миа. 23-годишна Украинка, бегајќи од ракетниот оган во...