fbpx

таг: Украина

Русија обвинува за фатални експлозии во Белгород

0
Гувернерот на рускиот регион Белгород, кој се граничи со Украина во близина на градот Харков, изјави дека најмалку три лица се...

Украина вели дека го зазела Змискиот Остров, Русија дека се повлекла...

0
Украина соопшти дека нејзините сили ги принудиле руските војници да го напуштат Змискиот Остров во близина на Одеса во Црното Море,...

Германија потпиша договор за помош на Украина со 1 милијарда евра

0
Германија потпиша договор за помош на Украина со 1 милијарда евра преку грант. ...

Зеленски: Никому не му го даваме југот, ќе вратиме се што...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по посетата на јужните градови Одеса и Миколаев, изјави дека „никому нема да го дадеме југот,...

Украина се противи на одлуката да и се одземе Евровизија

0
Украина, која победи на Евровизија оваа година, ја осуди одлуката да и се одземе домаќинството следната година, донесена поради руската инвазија. ...

ЕК препорача кандидатски статус за Украина

0
Европската комисија препорача да ѝ се даде кандидатски статус на Украина, изјави претседателката на оваа институција Урсула фон дер Лајен. ...

Колку заработи Русија од почетокот на војната со Украина?

0
Русија во првите 100 дена војна во Украина од извоз на фосилни горива заработила 93 милијарди евра. Повеќето фосилни горива се...

Зеленски го предупреди светот!

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска посочи дека неговата земја ќе победи во војната што ја започна Русија. Тој им се...

Украина: „Дајте ни артилерија, ќе си го вратиме Северодоњецк за 2...

0
Војната во Украина продолжува со жестоки борби во регионот на Северодоњецк каде украинските војници тврдат дека напредувале во жестоките улични борби....

Меркел ја осуди инвазијата врз Украина во првото интервју откако е...

0
Руската инвазија врз Украина е „брутален напад кој ги игнорира човековите права и нема никакво...