таг: Украина

Официјалниот веб сајт ukraine.ua престана да го користи Телеграм за...

0
Тимот на официјалниот веб сајт на Украина, ukraine.ua престана да ја користи апликацијата Telegram за професионална комуникација. ...

Борел: Руската агресија врз Украина е егзистенцијална закана за Европа

0
Руската агресија врз Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на сопствената...

Украина и Бугарија во Софија ќе ја одржат Втората Црноморска безбедносна...

0
Руската агресија против Украина ја поткопа безбедноста на Црното Море, Азовските региони, Европа и светот. Со цел да развијат ефективни стратегии како одговор...

Руските воени загуби во Украина достигнаа околу 453.650 војници

0
Вкупните борбени загуби на Русија во Украина меѓу 24 февруари 2022 година и 14 април 2024 година достигнаа околу 453.650 војници, вклучително и...

Премиерот на Полска: Европа е доволно богата за да и обезбеди...

0
Европа е „доволно богата“ за да купи оружје и муниција за Украина, изјави полскиот премиер Доналд Туск на заедничката прес-конференција во Варшава со...

Дир: 777 ден од војната во Украина, руските агресори ја милитаризираат...

0
Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир, во своја објава на Х напиша дека на 777 ден од од војната во...

Зеленски: Украина разви план за нова контраофанзива

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека Украина развила план за нова контраофанзива. -Да, имаме контраофанзивен план. Немаме алтернатива, но не можам да...

(ВИДЕО) Рускиот ракетен терор продолжува: Регионот Одеса нападнат со балистичка ракета...

0
Непријателот продолжува со целни ракетни напади на југот на Украина, повторно напаѓајќи го регионот Одеса, соопшти Оперативната команда Југ на Телеграм, пренесува Укринформ....

Зеленски: Украина развива оружје за да се спротивстави на руските авиони

0
Украина се потпира на комбинирана заштита од руските воздушни бомби и развива сопствено оружје за да се спротивстави на руските авиони, изјави Украинскиот...

Во наредните денови ќе се одржи првиот инаугуративен мировен самит во...

0
Во наредните денови Украина заедно со Швајцарија ќе го искординира датумот на првиот инаугуративен самит за мир, како што рече претседателот на Украина...