fbpx

таг: Турската

Се омажи познатата турска актерка – судбоносното „да“ го кажа во...

0
Ѕвездата на турската серија „Невозможна љубов“, актерката Ебру Шахим го кажа судбоносното „да“ на кошаркарот Чеди Осман, а свадбената церемонија одржана во Македонија...

ВИСТИНСКА ТРАГЕДИЈА: 27- годишен фудбалер загина во сообраќајка, ги завршувал последните...

0
Поранешниот член на турската фудбалска репрезентација Ахмет Чалик загина на 27. годишна возраст во сообраќајна несреќа, објави денеска неговиот клуб Коњаспор. Турските...

ВИДЕО: Фенербахче, прими гол од половина терен и загуби од Газиантеп

0
Фенербахче го претрпе петиот овсезонски пораз во турската Суперлига, откако загуби на гостувањето кај Газиантеп со 3:2. Дополнителен срам за фаворитот беше...

Турски брод испукал предупредувачки истрели кон кипарската полиција

0
Турската крајбрежна стража во раните утрински часови отворила оган врз брод на кипарската крајбрежна стража, пренесуваат агенциите. Портпаролот на кипарската полиција Христос...

По две кола, само Македонија и Турција нема да патуваат понатаму...

0
Македонската и турската фудбалска репрезентација нема да го продолжат патот на Европското првенство, по само две кола. Нашата репрезентација загуби на...

Уапсен внукот на Фетулах Ѓулен

0
Турската разузнавачка служба го уапси во странство и го врати во земјата внукот на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, противникот на претседателот Реџеп Тајип...

На денешен ден – 29 мај

0
1453.- По долга опсада, турската војска го зазела Константинопол, престолнина на некогаш моќната Византија. Некои историчари овој датум го сметаат како крај на...

„Шехерезад“ бремена во четвртата деценија: „Величествениот“ ќе стане татко по трет...

0
Турската актерка Бергузар Корел, која ја засакавме од турската серија „Илјада и една ноќ“, во главната улога на Шехерезад, го чека своето...

Грчки авиони испукале ракети кон турски брод

0
Турската Влада денеска ја обвини грчката војска за вознемирување на турски истражувачки брод во Егејското Море и оцени дека Атина мора да одговори...

Се породи Хурем султан: На ќеркичката ѝ посвети емотивни зборови

0
Турската глумица Мерјем Узерли, која ја памтиме по улогата на султанката Хурем во серијата „Сулејман Величенствениот“ вчера ја роди втората ќерка....