таг: тужба

Американската влада го тужи “Спејс Икс“ за дискриминација на бегалците

0
Американското Министерство за правда соопшти дека поднело тужба против компанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) , на Илон Маск, заради дискриминација на бегалците....

Уште девет американски држави се приклучија на федералната тужба против Гугл

0
Уште девет држави се приклучија  во тужба против Гугл, во која се тврди...

Пике и „Космос“, тужба против Меѓународната тениска федерација

0
Жерар Пике и неговата групација „Космос“, подготвиле тужба против Меѓународната тениска федерација (ИТФ). Во тужбата се тврди дека незаконски им бил раскинат договорот...

Гејмери поднесоа тужба и не даваат „Мајкрософт“ да ја купи ведиоиграта...

0
Десет гејмери поднесоа тужба до федералниот суд на САД во обид да спречат спојување на „Активижн близард“...

Вработени во „Твитер” поднесоа колективна тужба

0
Вработени во „Твитер” поднесоа колективна тужба против компанијата откако новиот сопственик на социјалната мрежа, Илон Маск, преку електронска пошта ги известил...

Бидејќи ја охрабрила да се вакцинира против ковид-19, матична докторка од...

0
Пациентка во Белгија поднесе тужба против матичен лекар откако била вакцинирана против Ковид-19 и имала невролошки последици, јавува дописничката на МИА од Брисел....

Нова тужба против Алек Болдвин: „Во сценариото не се бараше од...

0
Во новата тужба поднесена вчера од сценаристката Мами Мичел се наведува дека, според филмското сценарио, од Алек Болдвин не било побарано...

Бразилскиот претседател тужен за злосторства против човештвото

0
Поднесена е тужба против бразилскиот претседател Жаиро Болсонаро за „злосторства против човештвото“ пред Меѓународниот кривичен...

„Политико“ – ЕУ подготвува тужба против Астра Зенека

0
Европската комисија се подготвува да покрене тужба против Астра Зенека, објави европскиот портал  „Политико“, цитирајќи пет неименувани...

Дванаесет држави покренаа тужба против Бајден

0
Државните обвинители од 12 сојузни држави во понеделникот поднесоа тужба против администрацијата на американскиот претседател eо Бајден,...