fbpx

таг: Тонга

Ерупцијата на вулканот Тонга е најголемата експлозија некогаш забележана во атмосферата

0
Ерупцијата на вулканот Тонга во јануари оваа година беше потврдена како најголема експлозија досега забележана во атмосферата со современи инструменти. Тоа беше многу...

Во Тонга потврден прв случај на ковид-19 од почетокот на пандемијата

0
Премиерот на пацифичкото кралство Тонга, Похива Туионетоа, денеска изјави дека во земјата е регистриран првиот...