fbpx

таг: технологија

Откриено е најсилното магнетно поле во универзумот

0
Тимот што стои зад првиот кинески сателит кој користи технологија со х-зраци, „Инсајт-ејч-екс-ем-ти“, го открил...

Институтот за дизајн и технологија – ИДТ Скопје и Школата за...

0
Институтот за дизајн и технологија – ИДТ Скопје и Школата за дизајн и уметност „Џолев и уметностите“ започнуваат програма за стипендирање, каде што...

Утре се слави Христовото раѓање: Ова се најубавите божиќни честитки

0
Модерната технологија го промени начинот на живот, а недостатокот на слободно време доведува до тоа Божиќ сѐ почесто да се честита со испраќање...

Со 319 Тb/s, Јапонците поставија нов рекорд за оптички пренос на...

0
Нова технологија развиена од јапонски инженери испишува нова историја кога станува збор за брзина на пренос на...

Албанија со нова технологија за биометриска идентификација на гласачите

0
Изборните власти во Тирана тестираа нова технологија за биометриско идентификување на граѓаните кои сакаат да гласаат. Уредите...

БИЗАРНО: Мајкрософт патентираше чет со починати лица

0
Мајкрософт ја патентираше револуционерната технологија преку која луѓето ќе можат да комуницираат со виртуелни лица, па дури и со починати блиски. ...