fbpx

таг: суперкомпјутер

„Фугаку“ е најбрзиот суперкомпјутер на светот

0
Јапонскиот суперкомпјутер „Фугаку“ е на врвот на уште една светска листа најбрзи суперкомпјутери. Овојпат го зазеде првото место на меѓународниот проект „Топ 500“,...