таг: суд

Светскиот суд ќе одлучува за барањето за запирање на израелската офанзива...

0
Судиите во највисокиот суд на ОН денеска ќе донесат одлука за барањето на Јужна Африка да му се нареди на Израел да ја...

(ВИДЕО) Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на Нетанјаху...

0
Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за наводни воени злосторства. „Постојат разумни основи да се...

Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на Нетанјаху и...

0
Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за наводни воени злосторства, пренесува МИА. „Постојат разумни основи...

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

0
Турскиот суд денеска го осуди курдскиот лидер Селахатин Демирташ на повеќе од 20 години затвор, заедно со други партиски функционери, за поттикнување протести...

Федералниот апелационен суд ја потврди пресудата на Стив Бано поранешен главен...

0
Федералниот апелационен суд во Соединетите Држави ја потврди пресудата на Стив Банон, поранешен главен советник на Доналд Трамп, за неисполнување на поканата на...

Судот во Африка осуди војници на смрт поради кукавичлук

0
Воен суд во источно Конго осуди осум војници на смрт поради кукавичлук и други злосторства поврзани со бегство од бојното поле. Пресудата доаѓа...

ИЦЈ одби да и нареди на Германија да ја стопира воената...

0
Меѓународниот суд на правдата во Хаг (ИЦЈ) денеска го отфрли барањето на Никарагва да и наложи на Германија да ја прекине воената и...

Контроверзни одлуки на американските судови: Поништена пресудата на Харви Вајнштајн, Врховниот...

0
Највисокиот суд во Њујорк ја поништи пресудата на Харви Вајнстин од 2020 година за обвиненијата за кривично дело сексуален криминал, пресврт што згрози...

Од Врховниот суд на САД побарано да го отфрли барањето за...

0
Специјалниот советник Џек Смит го повика Врховниот суд во понеделникот да ги отфрли тврдењата на поранешниот претседател Трамп за имунитет и да го...

Шпанскиот Врховен суд го повика Пуџдемон да сведочи во истрагата за...

0
Врховниот суд на Шпанија денеска го повика пребегнатиот поранешен претседател на регионалната влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, да биде сведок на одбраната во...