fbpx

таг: студија

На луѓето кои имаат сало околу стомакот им фали eден витамин

0
Студија кој ја направил Универзитетот во Амстердам покажува дека дебелите луѓе на кои масните наслаги им се таложат околу половината имаат недостаток од...

Дали омикрон е „тројански коњ“? Научниците открија зошто е толку опасен

0
Една нова студија од МИТ сугерира дека десетици мутации во шилестиот протеинска варијанта на омикрон помагаат да се избегнат сите четири класи на...

Помал е ризикот од хоспитализации кај омикрон варијантата отколку кај делта

0
Јужноафриканска студија покажува дека постои помал ризик од хоспитализацијата и развојот на тешка форма на коронавирусната болест Covid-19 кај луѓето кои се заразени...

Британска студија покажа дека омикрон е помалку опасен за белите дробови

0
Британска студија покажа дека варијантата на коронавирусот омикрон е помалку опасна за белите дробови од претходните варијанти на Ковид-19. Студијата на Институтот...

МОРА ЧЕСТО ДА ЈА ПЕРЕТЕ ОБЛЕКАТА: Новата студија открива колку долго...

0
Нова студија открива дека вирусот што предизвикува Ковид-19 може да преживее на ткаенини, како што се облека, завеси, теписи или тапацир, до три...

Истражување кое покажува која комбинација на вакцини дава најдобар имунолошки одговор

0
Одлична британска студија за комбинација на вакцини против ковид-19 покажала подобар имунолошки одговор кај пациентите кои ја примиле првата доза „АстраЗенека“ или „Фајзер“,...

ЖЕНИТЕ СИ ГО КАЖАА СВОЕТО! Еве КОЛКУ треба да трае „ЖЕШКАТА...

0
Една неодамнешна студија покажа колку долго треба да трае „жешката акција“, не вклучувајќи ја предиграта Со оглед на денешното брзо темпо на...

Поголеми се шансите да се разведете, ако партнерот сте го запознале...

0
Според една нова студија, брачните двојки кои се запознале преку апликација имаат шест пати поголеми шанси да се разведат од паровите кои се...

Вакцинација или прележан Ковид? Студијата открива кои антитела се подолготрајни

0
Нова студија на американскиот Центар за контрола и превенција на болести дава одговор на прашањето на кое научниците се обидуваат да одговорат уште...

Што се случува со црниот дроб ако пиете голема количина на...

0
Голема студија објавена во списанието Clinical Gastroenterology and Hepatology е веројатно најсеопфатниот увид во придобивките од консумирањето кафе кога станува збор за здравјето...