таг: стотици

Стотици илјади луѓе се простуваат во Техеран од претседателот Раиси

0
Стотици илјади луѓе се собраа во центарот на Техеран денеска за да му оддадат последна почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина...

Стотици заложници, главно жени и деца, беа спасени од милитантите на...

0
Стотици заложници, главно жени и деца, држени во заробеништво со месеци или години од милитантите на Боко Харам во североисточна Нигерија се спасени...

Дарманин: Стотици, вклучително и полицајци повредени во немири во Нова Каледонија

0
Стотици луѓе, вклучувајќи околу 100 полицајци и жандарми се повредени во немирите во Нова Каледонија, изјави денеска францускиот министер за внатрешни работи, Жералд...

Стотици студенти во САД уапсени поради протести против војната во Газа

0
Во САД се уапсени стотици студенти кои бараат прекин на огнот во Газа, и откупување на компаниите што ја овозможуваат израелската речиси седуммесечна...

Втор круг од локалните избори во Полска

0
Полјаците денеска гласаат за градоначалници во стотици градови и села каде ниту еден кандидат не освоил најмалку 50 отсто од гласовите во првиот...

Белгиските земјоделци го блокираа Брисел

0
Неколку стотици белгиски земјоделци со своите трактори од утрово ги блокираа улиците во т.н. „европски кварт“ на Брисел, каде се сместени институциите на...

Демонстрации во европските метрополи по информацијата за смртта на Навални

0
Стотици луѓе се собраа пред руската амбасада во Берлин по веста за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. „Путин, убиец!“ извикуваше...

Протести во Тел Авив откако армијата призна дека по грешка убила...

0
Стотици граѓани протестираа пред Министерството за одбрана во Тел Авив, откако израелската армија призна дека по грешка убила тројца заложници во Појасот Газа,...

САД воведоа нови санкции поради војната во Украина

0
САД воведоа нови санкции за стотици луѓе и компании, вклучително и во Кина, Турција и Обединетите Арапски Емирати, за да ја спречат Русија...

ОН: Стотици пациенти се заглавени во болниците во Газа и не...

0
Стотици пациенти се заглавени во болниците во северниот дел на Газа и физички...