таг: Стокхолм

Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм подметнати бомби

0
Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу...

Во Осло и Стокхолм денеска доделување на Нобеловите награди

0
Во Осло и Стокхолм денеска ќе се доделат Нобеловите награди, а во Осло најпрестижната, онаа за мир, на белорускиот активист Алес...

Во Осло и Стокхолм денеска доделување на Нобеловите награди

0
Во Осло и Стокхолм денеска ќе се доделат Нобеловите награди, а во Осло најпрестижната, онаа за мир, на белорускиот активист Алес Бјалјак, организацијата...

Шведската полиција деактивираше експлозивна направа во центарот на Стокхолм

0
Шведската полиција деактивираше експлозивна направа пронајдена во центарот на Стокхолм во неделата, каде се одржувал...

Од најкратката пловидба во историјата до музеј: Шведскиот воен брод кој...

0
Направен е на бродоградилиштето во Стокхолм и бил наоружан со бронзени топови лиени специјално за овој брод. По потонувањето, повеќето топови биле...

На денешен ден – 11 февруари

0
1650 – Во Стокхолм умре Рене Декарт, француски филозоф, математичар и физичар. Неговите дела претставуваат основа на модерната филозофија, а во математиката...