таг: Спутник

Најмалку 31 лице загина во поплавите во Индија

0
НДТВ денеска објави дека дождовите го подигнале нивото на водата во реката Брамапутра...

Лидерите на ЕУ отфрлија членство на Украина низ брза процедура

0
На итниот вонреден дводневен самит на земјите членки на Европската унија (ЕУ), кој...

„Спутник лајт“ обезбедува тримесечна заштита од омикрон

0
Истражувањето на руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека лицата кои ја примиле вакцината како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од сојот...

Спутник Лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

0
Студијата за руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека луѓето кои го примиле овој препарат како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од...

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити...

0
Ефикасноста на руската вакцина Спутник В против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург....

Борба против „омикрон“: Русија испраќа вакцина во Африка

0
Првите бесплатни руски вакцини „Спутник V“ најверојатно ќе бидат испорачани во африканските земји, изјави за телевизијата „Русија 1“ директорот на Рускиот фонд за...

Рускиот инвестициски фонд (РДИФ) тврди дека нивната вакцина „Спутник“ штити од...

0
Руската вакцина „спутник В“ обезбедува силна заштита од сериозни симптоми и хоспитализација поради варијантата омикрон, објави денеска Рускиот инвестициски фонд (РДИФ) повикувајќи се...

Вакцината Спутник обезбедува силна заштита и против омикрон варијантата

0
Руската вакцина Спутник В обезбедува силна заштита од сериозни симптоми и хоспитализација од варијантата омикрон, објави денеска Рускиот инвестициски фонд (РДИФ), повикувајќи се...

Вакцините „Спутник В“ произведени во Србија добија дозвола за употреба

0
Вакцините „Спутник В“ произведени на Институтот Торлак во Белград, добија дозвола за употреба од страна на националниот регулатор, Агенцијата за лекови и медицински...

Центарот за епидемиологија и микобиологија „Гамалеја“ објави колку е ефикасна „Спутник“...

0
Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ (Спутник В) против индискиот сој на корона е околу 90 проценти, изјави заменик директорот на Центарот за научно...