таг: сојузна

Аризона обвини 18 републиканци за обид да го променат резултатот од...

0
Во американската сојузна држава Аризона, обвинети се 18 лица во врска со обидот за промена на резултатите од претседателските избори во 2020 година...

Родителите во Германија плаќаат парични казни бидејќи не ги вакцинираат децата

0
Во германската сојузна покраина Саксонија, властите издадоа стотици казни во последниве години на родителите затоа што нивните деца не биле вакцинирани против мали...

Забрана за Трамп да учествува на републиканските прелиминарни избори

0
Судијката на американската сојузна држава Илиноис, Трејси Портер, забрани името на поранешниот претседател Доналд Трамп да се појавува на гласачкото ливче на прелиминарните...

Рон Десантис – главниот ривал на Трамп влезе во трката за...

0
Гувернерот на американската сојузна држава Флорида, Рон Десантис, објави дека влегува во претседателската трка во 2024 година како кандидат на Републиканската...

(ВИДЕО) Жителите на Калифорнија копаат тунели во снегот за да излезат...

0
За 18 милиони жители на американската сојузна држава Калифорнија издадено е...

Актерот Алек Болдвин ќе се соочи со обвинение за убиство од...

0
Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе...

Седум лица убиени во нов вооружен напад во Калифорнија

0
Вооружен маж уби седум лица во американската сојузна држава Калифорнија во близина на Сан Франциско...

Маж во САД убил седум членови од своето семејство, меѓу кои...

0
Маж во американската сојузна држава Јута уби седум членови од своето семејство. Advertisements...

Индијка на 105 години освојува златни медали во трчање

0
Индијката Рамбаи од северната сојузна индиска држава Харајана има 105 години, а решила да биде тркачка дури лани – во 2021 година. Таа...

Големи пожари во САД, уништени повеќе од 160 станбени објекти

0
Големата суша што го зафати северниот дел на американската сојузна држава Ново Мексико предизвика големи шумски пожари при што се уништени...