таг: соочуваат

Најмалку 24 ирански демонстранти се соочуваат со смртна казна

0
Најмалку 24 Иранци се соочуваат со смртна казна за учество во протестите во кои ја критикуваа владата, наведено е во извештајот...

Кличко: Греши Путин, кога мисли дека ќе се предадеме

0
Во услови на ниски температури, Украинците се соочуваат со недостиг на струја и греење. Во меѓувреме, жестоки борби се водат на...

ИЕА: Прва вистинска светска енергетска криза во историјата

0
Европските држави се соочуваат со исклучително сериозен предизвик за тоа како ќе ја дочекаат претстојната зима. Веќе е сосема извесно дека...

УНХЦР – Бегалците од Украина се соочуваат со ризици од трговија...

0
Бегалците од Украина се соочуваат со ризици од трговија со луѓе и експлоатација, предупредува во...

Кина повторно се затвора: Светските компании ја прекинаа работата поради нови...

0
Десетици милиони луѓе ширум земјата се соочуваат со ограничувања, вклучително и целата провинција Џилин и...

Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат...

0
Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат со силен глад, поради најтешката суша во Африканскиот рог во...

Еве зошто килограмите се враќаат: Јо-јо ефектот е кошмар кога држите...

0
Проблемот со кој се соочуваат многу луѓе за време на диетата е таканаречениот јо-јо ефект. Ефектот јо-јо значи дека луѓето губат телесната тежина...

Се појави отровна кал! По поплавите на Германија ѝ се заканува...

0
По повлекувањето на водата, жителите на Германија сега се соочуваат со големи наноси од кал и кал што може да предизвика нов бран...

„Никој не е безбеден“: Екстремното време удри и врз богатиот запад

0
Некои од најбогатите европски земји деновиве се соочуваат со страотни поплави откако повеќе реки поради обилните врнежи се излеаја од своите ккорита. Најкритично...

ООН: Десетици милиони во светот соочени со глад поради конфликти

0
Десетици милиони луѓе во десетици земји се соочуваат со акутен глад, главно поради конфликти, изјави генералниот секретар...