fbpx

таг: собори

48-годишна жена по 10-ти пат се искачи на Монт Еверест

0
Шерпаска од Непал го собори сопствениот рекорд како најуспешна жена планинарка која се искачила на Монт Еверест. Оваа 48-годишничка денеска по 10-ти пат...

Бијонсе ја освои првата номинација за „Оскар“

0
Откако лани го собори рекордот за најмногу добиени „Греми“ награди, поп-пејачката Бијонсе годинава ја освои и својата прва номинација за „Оскар“ за најдобра...

Колумбија со нов рекорд во искоренувањето на производството на кокаин

0
 Колумбија го собори сопствениот рекорд во уништување на реколтата од растението Еритроксилон Кока втора година по ред, соопшти Владата, иако земјата сè...