таг: смртни

Бројот на загинати во Газа надмина 34.000

0
Министерството за здравство на Газа објави уште 32 смртни случаи како резултат на израелските воени операции, со што вкупниот број на загинати лица...

Смртноста од сипаниците морбили зголемена за 40 отсто во светот поради...

0
Бројот на смртни случаи од мали сипаници во светот минатата година се зголеми за цели 40 отсто, бидејќи за време на пандемијата на...

Зголемена смртност во Италија по топлотниот бран

0
Централните и јужните региони на Италија забележаа седум отсто повеќе смртни случаи од...

Три години откако почна, уште не може да се одреди точниот...

0
Точниот број на смртни случаи од ковид-19 на глобално ниво останува тешко да се одреди, три години по откривањето на првиот случај, иако...

Први смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка

0
Прво Јужна Америка, неколку часа подоцна Европа: пријавени првите смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка. СЗО претходно објави пет...

СЗО: Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи паѓа...

0
Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи пријавени на глобално ниво во минатата...

Први смртни случаи од ковид во Шангај по појавата на новиот...

0
Кинеските власти пријавија три смртни случаи од ковид-19 во Шангај, први откако беа воведени последните...

Ковид-19: Се намалува бројот на заразени и починати на глобално ниво

0
Бројот на заразени со коронавирус и смртни случаи од последиците на инфекцијата на глобално ниво...

Расте бројот на смртни случаи од ковид-19 во светот

0
Бројот на смртни случаи со коронавирус во светот изминатата недела, се зголеми за 43 отсто, во споредба со претходната недела. Од друга страна,...

ОН: Повеќе смртни случаи поради загадена животна средина отколку од ковид-19

0
Загадувањето на животната средина предизвикува поголем број смртни случаи во светот отколку ковид-19, се наведува во новиот извештај на Обединетите нации....