таг: Словенечкиот

Лука Дончич пишува историја во НБА

0
Словенечкиот кошаркарски ас Лука Дончиќ ја продолжи серијата со триесет и повеќе поени на стартот од НБА...

Словенија доби 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“

0
Словенечкиот Национален институт за јавно здравје доби пратка од 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“ (paxlovid) на „Фајзер“. На овој начин се нарачани...

Скубе: Игравме во грч, но ги освоивме двата бода

0
Словенечкиот ракометар Сташ Скубе и е добро познат на македонската ракометна јавност од времето кога играше во Вардар, а денеска како наш противник...

Мачковшек го продолжи договор со ПИК Сегед до 2024 година

0
Словенечкиот ракометен репрезентативец Борут Мачковшек ја продолжи соработката со ПИК Сегед до летото 2024 година. Оваа информација ја потврди и самиот клуб на...

Повреда на Дончиќ, следува подолга пауза

0
Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ги пропушти последните три гостувања поради повредата на скочниот зглоб, а се очекуваше да се врати на терен во...

Дончиќ за победа против Бостон, очајна вечер на ЛА Лејкерс

0
Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ уште еднаш покажа дека е главен кошаркар на Далас Маверикс. Најдобриот кошаркар на овој тим погоди тројка за...

Словенечкиот Врховен суд одлучи дека нема правна основа за изрекување казни...

0
Словенечкиот Врховен суд одлучи дека нема правна основа за изрекување казни за неносење заштитни маски во затворени јавни простори. Што значи...

Дончиќ ќе потпише договор со Далас вреден 207 милиони долари

0
Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ договори нова соработка со Далас маверикс. Според „ESPN“ 22-годишниот играч ќе потпише петгодишен договор вреден 207 милиони долари. ...

Поклокар предупреди на опасноста од нов бран на епидемијата со Ковид-19

0
Словенечкиот министер за здравство Јанез Поклокар предупреди на опасноста од нов, четврти бран на епидемијата со Ковид-19, како резултат на падот на стапката...

Сопруга на словенечки дипломат почина во Брисел по вакцинацијата

0
Словенечкиот институт за јавно здравје (НИЈЗ), во соработка со белгиските здравствени власти, ја истражува смртта на сопругата на еден словенечки дипломат во Брисел,...