таг: слават

8 мај – Ден на паметење и победа над нацизмот во...

0
На 8 мај, Украина и целиот свет го слават Денот на паметење и победа над нацизмот во Втората светска војна во 1939-1945 година....

Христос воскресе: Православните верници го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден

0
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал...

На Бајрам пораки да се запре иселувањето на младите

0
Празнична атмосфера низ целиот регион. Муслиманските верници го слават големиот празник Бајрам со желби за мир, добрина, единство, разбирање и меѓуверска...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

0
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован...

Богојавление-Водици: Што значи фаќањето на крстот?

0
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован...

Дибала ја прифати понудата на Рома

0
Немаат можност премногу често да слават, но по освојувањето на Конференциската лига, навивачите на Рома покажаа колку...

Обединетото кралство ја слави 70 годишнината на тронот на кралицата Елизабета

0
Од денеска до недела Британија и земјите од Комонвелтот слават 70 години на тронот на...

Денот на албанското знаме се одбележа во Албнија и Косово

0
Адријан Керими Advertisements Албанците го слават 28 ноември, Денот на знамето и 109-годишнината...