таг: систем

Израел првпат ја употреби морската верзија на системот за воздушна одбрана...

0
Израел по првпат ја искористи морската верзија на својот систем за противвоздушна одбрана Железна купола, соборувајќи беспилотно летало над Црвеното Море. Беспилотното...

Груби: Безбедносната, енергетската, ценовната криза и инфлацијата имаат само едно име...

0
Првиот вицепремиер одговорен за политички систем, Артан Груби на отворањето на дводневната годишна конференција „Година на европски можности“ во Скопје, порача дека од...

Северна Кореја тестирала подводен систем за нуклеарно оружје

0
Северна Кореја наводно извршила тестирање на својот подводен систем на нуклеарно оружје во знак на протест против овонеделните заеднички воени вежби меѓу Јужна...

Украина го доби вториот германски систем за противвоздушна одбрана „Патриот“

0
Украина  доби втор систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ од Германија за да помогне во одбивањето на зголемените руски ракетни и беспилотни напади врз...

Кинескиот ровер Журонг откри полигонални структури под површината на Марс

0
Кинескиот ровер Журонг е опремен со радарски систем што продира низ тлото, што му овозможува да „ѕирне“ и под површината на...

Д-р Манолева: Здравствениот систем функцонира непречено за време на Самитот на...

0
Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ, само со засилени капацитети, изјави денеска заменик министерката за здравство Маја Манолева....

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

0
Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како и оној за паметните часовници, донесоа мала опција којашто за многумина...

Лазарини: Системот за помош на Појасот Газа е осуден на неуспех

0
Сегашниот систем на обезбедување помош за Појасот Газа преку граничниот премин Рафах е...

Во Охридското езеро се испуштаат фекалии, но тоа не влијае на...

0
Канализациониот систем во Охрид изграден во 2013 година не функционира, а водите на Охридското Езеро се загадуваат со отпадните води од фекалната канализација,...

Венеција воведува резервации за еднодневни посети на центарот на градот

0
Венеција ќе воведе систем резервации за еднодневни посети на центарот на градот, со цел да се намали прекумерниот метеж во времето кога гостите...