таг: секретар

Столтенберг потврди дека Украина има право да напаѓа воени цели во...

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека ги поддржува украинските напади врз воени цели во Русија, пренесе Укринформ. ...

Столтенберг: Ако Кина започне не само со техничко но и со...

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на голема прес конфереција синоќа во Вашингтон, се осврна на прашањата за понатамошното зацврстување на одбранениот потенцијал...

Блинкен до Кулеба: Вратата на НАТО останува непоколебливо отворена

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен, говорејќи пред министрите за надворешни работи на сојузниците во НАТО на гала-ручекот по повод 75-годишнината од Алијансата во...

Столтенберг одликуван со Претседателски медал на слободата

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Самитот на Алијансата во Вашингтон беше одликуван со највисоката американска цивилна награда – Претседателски медал на...

Столтенберг со остра осуда за руските ракетни напади врз Украина

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг остро ги осуди руските ракетни напади врз Украина, кои предизвикаа бројни жртви меѓу цивилното население, вклучително и...

Гутереш остро го осуди денешните руски напади врз Украина

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди денешните руски напади врз неколку градови во Украина во кои загинаа најмалку 33 лица, вклучително...

Блинкен го именуваше Том Саливан за нов специјален советник кој ќе...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го назначи Том Саливан за нов специјален советник во Стејт департментот на местото на Дерек Шоле, кој е...

Блинкен го предупреди Израел да избегнува понатамошна ескалација со Либан

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги известил израелските претставници за време на вчерашната средба дека е неопходно да се избегне понатамошна ескалација во...

Столтенберг оцени дека Руте е „многу силен кандидат“ за негов наследник

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска оцени дека Марк Руте е многу силен кандидат за негов заменик, откако холандскиот премиер во заминување...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен се обврзал дека ќе ги укине ограничувањата за испорака на американско...