таг: седмица

Денес е Прочка – празник за проштавање и очистување од гревовите

0
Сиропусната, белата, прошталната седмица завршува со неделата и празникот Прочка кога луѓето си проштеваат едни на други, за да ги остават и гревовите...

Спасувачи волонтери продолжуваат со потрагата по исчезнатото момче на Халкидики

0
Една седмица по исчезнувањето на 31-годишниот македонски државјани во Посиди на Халкидики, спасувачи волонтери од Грција, но и со помош на...

Анкета: 65 отсто од Грците поддржуваат задолжителна вакцинација за одредени категории

0
Следната седмица грчката Влада ќе ги соопшти одлуките за задолжителната вакцинација за одредени категории вработени, додека пак според последното истражување на јавното мислење...

Од 1 фебруари олабавување на рестриктивните мерки во Кипар

0
Се наоѓаме во третата седмица од карантинот што беше воведен на 10 јануари 2021 година, а подобрувањето на епидемиолошката слика ни дозволува, постепено...