fbpx

таг: Северна

Захарова: Донацијата на тенкови од Скопје за Киев е голема грешка

0
Русија смета дека е голема грешка одлуката на властите на Северна Македонија да и донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското...

Фајненшал тајмс: ЕУ си го компликува планот за проширување кон Западен...

0
Необичните услови поврзани со патот на Северна Македонија кон членство во Европската унија се причина за загриженост, оценува Фајненшл тајмс...

Бугарските медиуми за стартот на преговорите на Македонија и Албанија со...

0
Стартот на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е меѓу темите за кои информираат бугарските медиуми, јави...

Во тек спасувачка акција – Водени струи повлекоа пливачи на Халкидики,...

0
Државјанин на Северна Македонија е спасен, а по две лица се трага во Посиди на...

Додека барал злато, откопал мумифициран мамут

0
Рудар во северна Канада копал во потрага по злато, но нашол нешто неверојатно – мумифициран...

Хрватски град забрани турбо-фолк во кафулињата

0
Властите на градот Ѓурѓевац, северна Хрватска, донесоа одлука за забрана за пуштање турбо-фолк музика („цајки“) во угостителските објекти. Покрај забраната за турбо-фолк, за...

Нова болест се појави во Северна Кореја

0
Северна Кореја испрати медицински тимови и епидемиолошки истражители во провинција која се бори со појава на цревни болести, објавија државните медиуми. Најмалку...

Северна Ирска: планот на Лондон за измена на трговскиот договор со...

0
Премиерот на Северна Ирска Мишел Мартин изјави дека планот на британската влада за измена на...

Радев до Шолц: ЕУ да биде гарант за правата на Бугарите...

0
Во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија не станува збор само за историски спор,...

Вонреден коалициски совет во Софија за Северна Македонија

0
Односите со Северна Македонија ќе бидат главна тема на вонредниот совет на коалициските партнери во бугарската Влада што треба да се...