таг: Светско

Научници: Нема безбедни нивоа на загаденост на воздухот речиси насекаде на...

0
реклама Едно прво светско истражување покажа дека речиси никаде на Земјата нема постојано безбедни нивоа...

УЕФА размислува да го менува системот на квалификации

0
Поради зголемувањето на бројот на учесници на следното Светско првенство во 2026 година, кога на Мундијалите во...

Дешамп со Оливие Жиру, Аргентина со најсилниот состав

0
Аргентина и Франција ќе го одиграат финалниот натпревар на 22. Светско првенство кое од 20. ноември се...

Corriere dello Sport: „Светско првенство од 15 милијарди евра“

0
Не само најскапото и најраскошно Светско првенство досега, не само Светското првенство чиј домаќин е земјата со највисок БДП по глава на жител...

Нема среќа, Ројс го пропушта СП во Катар

0
Германскиот репрезентативец Марко Ројс нема да учествува на претстојното Светско првенство поради повреда со која се здоби...

ИОК ја критикуваше идејата Светското првенство да се одржува на секои...

0
Претседателот на Обединетото светско борење (UWW), Ненад Лаловиќ, кој ги претставува летните спортови во Извршниот комитет на Меѓународниот олимписки комитет, ја коментираше идејата...

Магдебург ја изненади Барселона и го освои Супер Глоуб

0
Германски ракометен гигант Магдебург го освои Супер Глоуб, клупското светско првенство откако вечерва ја победи Барселона со 33-28 која е актуелен европски ракометен...

Египет славеше против Русите, Швајцарија го изненади Исланд!

0
Швајцарците (кои на ова Светско првенство беа втора замена после Македонија) во групата „3“ забележаа голема победа остварена над Исланд (20:18). Во...