таг: Светскиот

Туберкулозата иако звучи како болест од минатото, и денес претставува проблем,...

0
Денеска се одбележува Светскиот ден за борба против туберкулозата (ТБ), која можеби звучи како болест од минатото, но ТБ претставува проблем и денес....

Бубрежните болести се случуваат тивко, првично без симптоми, затоа внимавајте, апелираат...

0
Светскиот ден на бубрегот кој годинава се чествува под мотото „Здрави бубрези за сите – Да се подготвиме за неочекуваното, да ги заштитиме...

Денес е светски ден на љубовта кон домашните миленици

0
На 20 февруари се одбележува Светскиот ден на љубовта на домашните миленици. Расте бројот на сопственици на домашни миленици во светот и...

Атлетичарка Бол собори светски рекорд стар 41 година

0
22-годишна атлетичарка од Холандија, Фемке Бол го собори светскиот рекорд на 400 метри во сала што пред...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

0
Светскиот економски форум(WEF) во Давос, 53-ти по ред, ќе се одржи од понеделник до 20 јануари, а на состанокот ќе се...

Денеска е Светски ден на смеата – eве зошто треба почесто...

0
Светскиот ден на смеата, кој се одбележува на 10 јануари, има за цел да ги поттикне луѓето што повеќе да се смеат поради...

Светски ден на науката 2022 – иновациите и научните откритија ги...

0
Светскиот ден на науката за мир и развој е меѓународен ден кој ја истакнува важната улога на науката во општеството и се одбележува...

Недела на бесплатни прегледи и консултации на пациентки во менопауза на...

0
По повод Светскиот ден на менопаузата -18 Октомври, од денеска до 21 октомври на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје ќе...

„Создавање надеж преку акција“ – Светски ден за превенција од самоубиства

0
Секоја година на 10 септември се одбележува Светскиот ден за превенција од самоубиства што има за цел да ја зголеми свеста...

Матичните лекари на протест пред Министерството за здравство

0
На Светскиот ден на здравјето – 7 април, Здружението на приватни лекари најавија мирен протест пред Министерството за здравство од каде ќе ги...