fbpx

таг: Светската

Укинувањето на летовите нема да го спречи ширењето на омиктрон по...

0
Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус за појавата на новиот сој на коронавирус омикрон вели дека „не треба да не изненадува”...

Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон

0
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејсус денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон,...

СЗО се приближува кон консензус за идниот меѓународен пакт за спречување...

0
Светската здравствена организација (СЗО) е поблиску до консензус за преговарање за меѓународен договор за спречување...

СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

0
Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус...

Омикрон е новиот сој на коронавирусот: СЗО вели дека е загрижувачки

0
Светската здравствена организација го означи новиот сој на коронавирусот откриен во Јужна Африка како загрижувачки и го именуваше омикрон. Јужна Африка првпат го...

40 отсто жени и мажи во светот се дебели

0
Речиси половина од светската популација е подложна на лоша прехрана, што штетно влијае на здравјето, но има и негативни последици за планетата на...

Флик, Гвардиола, Манчини и Тухел претенденти за наградата тренер на годината...

0
Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ги именуваше кандидатите за најдобар тренер во 2021 година. На листата се: Антонио Конте (Интер/Тотенхем), Ханс Дитер Флик...

СЗО загрижена за ширењето на коронавирусот во Европа

0
Светската здравствена организација (СЗО) вели дека е „многу загрижена“ поради напливот на инфекции со коронавирус...

Скандалозно е здрави луѓе да примаат трета доза: Директорот на СЗО...

0
Генералниот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја критикуваше масовната употреба на трета доза на вакцина против коронавирус во услови на...

Легендарниот Луис Суарез: Дајте му „Златна топка“ на Левандовски или јас...

0
Гласањето е одамна завршено, но во светската фудбалска јавност се вжештува приказната околу добитникот на „Златната топка“. Иако наводно се појавија табелите со...