fbpx

таг: Светската

СЗО: Пренесувањетo мајмунски сипаници сега ги загрозува и високоризичните групи

0
Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека „трајното пренесување“ на вирусот на мајмунски сипаници ширум светот може да доведе до негово ширење на високоризични...

СЗО: Случаите со Ковид-19 се зголемуваат во 110 земји, епидемијата сè...

0
Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека случаите на Ковид-19 се зголемени во 110 земји, предупреди дека епидемијата не е завршена. Говорејќи на...

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

0
Генералниот секретар на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека е многу разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД да...

СЗО бара глобална промена во грижата за менталното здравје

0
Светската здравствена организација (СЗО) повика на глобална промена во грижата за менталното здравје, наведувајќи го наглиот пораст на проблемите поврзани со ова прашање...

Мајмунски сипаници потврдени кај 1.600 лица

0
Светската здравствена организација (СЗО) има информации дека од почетокот на годинава, мајмунски сипаници се потврдени кај 1.600 лица, а постојат сомнежи за уште...

СЗО: Можно ширење на мајмунските сипаници на летните забави и концерти...

0
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на можно ширење на мајмунските сипаници на фестивалите и другите поголеми собири планирани ова лето низ Европа. ...

СЗО: Сè уште не е познато дали мајмунските сипаници може да...

0
Светската здравствена организација денеска соопшти дека се уште не е познато дали мајмуните може целосно да се сузбијат. Од таму додаваат дека...

СЗО: Епидемијата на мајмунски сипаници веројатно нема да се претвори во...

0
Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка ќе прераснево пандемија, изјави денеска официјален претставник, додавајќи дека...

СЗО: Ако ги воведеме вистинските мерки сега, лесно можеме да го...

0
Висок функционер на Светската здравствена организација рече дека приоритет треба да биде сузбивањето на мајмунските сипаници во неендемичните земји и додаде дека тоа...

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две...

0
Висок советник на Светската здравствена организација го опиша невиденото ширење на мајмунски сипаници во развиените земји како „случаен настан“ што може да се...