fbpx

таг: “Свети

Убиени најмалку три лица во пукотница во болница во САД

0
Полицијата брзо пристигнала во болницата Свети Никола три минути откако добила повик за пукање на...

Календар на МПЦ: Утре се празнува Пренос на моштите на Свети...

0
Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст Златна труба на Православието. Споменот на овој светилник на Црквата се празнува на 13 ноември...

Идниот понеделник е тежок празник: Еве што никако не смеете да...

0
Идниот понеделник се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја...

Се празнува Преподобен Ефтимиј Велики

0
Свети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син измолен од Бога од родители кои долго време немале...

Денеска е Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски

0
Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар, па кога потпорасна...

Денеска е Св. Антониј Велики

0
Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна возраст остана без родителите. Мораше да се грижи за останатото богатство...

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Свети Григориј, епископ Ниски Брат на Св. Василиј Велики. Најпрво беше презвитер, зашто беше оженет, а кога умре жена му, блажената Теозва,...

Календар на МПЦ: Денеска се празнуваат овие светители

0
Свети Григориј, епископ Охридски Благочестив учител и пастир на Христовото стадо. Се упокои во 1012 година. Во натписот на црквата Света Софија...

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Свети Григориј, епископ Охридски Благочестив учител и пастир на Христовото стадо. Се упокои во 1012 година. Во натписот на црквата Света Софија...

УТРЕ ИСТО ТАКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК – секој верник треба да...

0
Денот на Свети Јован Крстител е една од најголемите слави кај нас. Православната црква и нејзините верници го прославуваат 20 јануари како...